Çalışan kadınların ortak derdi..Bugün ne giyeyim ??


İş hayatındaki başarınız nasıl giyindiğinizle doğru orantılı. Yapılan bütün araştırmalar bunu kanıtlıyor. Artık iş başvurularında görmeye alıştığımız ''prezantabl'' özelliğinin de amacı bu. Sizin ''tanıtılabilir'' olmanız gerekiyor ki, siz satışını yapacağınız ürünü tanıtırken doğru bir izlenim bırakın.

İşte dikkat edilmesi gerekenler

Hepimizin derdi...Saçlar....

İngiltere''de yapılan bir araştırma, yöneticilerin yüzde 70''inin dikkatini önce saçın çektiğini söylüyor. Topuklara kadar inmediği veya sıfıra vurdurulmadığı, yani marjinalliğe özenmediği sürece hemen her saç kabul görüyor. Yani bu şu anlama geliyor; saçınıza çeki düzen vermeden işe gitmeyin. İlk olarak dışarıdan bakıldığında derli toplu görünen bir saçı tercih edin. Ama o saçla kendinizi mükemmel olmasa bile iyi hissetmeniz gerektiğini de unutmayın.

Az ama öz makyaj....

Doğallığı seviyor olabilirsiniz. Ama sabah yataktan kalktığınızdaki yüzünüz biraz fazla doğal gelebilir beraber çalıştığınız insanlara Kaldı ki, yapacağınız makyajın başkalarını değil kendinizi mutlu etmek için olduğunu da hatırlamalısınız. Zira yöneticilerin hemen hepsi, aynaya bakmaktan hoşlanmayan bir elemanın verimli olmasının çok zor olduğu konusunda hem fikir. Bu nedenle biraz gözaltı kapatıcısı ve pudranın üzerine hafif bir allık ve ruju kendinizden ve iş arkadaşlarınızdan esirgemeyin. Öte yandan makyajın dozunu da kaçırmamalısınız.

Koyu renk esareti

Hayır! Bu benim fikrim değil. Müşterilerin birçoğu, açık renk giymiş çalışanları ''güvenilir'' bulmuyor. Bunun mantıklı bir açıklaması da yok üstelik. Ama açık renk kıyafetlerin kusurları daha çok ortaya çıkardığı, daha ucuz ve ''salaş'' durduğu dikkate alınırsa bu çok da ''ön yargılı'' bir teşhis değil. Bu durumda, gardırobunuzda koyu renk giysiler bulundurmanız sabahları kıyafet seçimi yapmanızı kolaylaştıracaktır. Koyu renk etek/kumaş pantalon üzerine beyaz bir gömlek/ bluz ve bunu tamamlamak için alçak topuklu ,boyalı bir ayakkabı/çizme evden hızlı ve şık çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Seksi ve arzulanır değil ,sade ama şık olmalısınız

Şık giyinmekle iddialı giyinmek farklı konulardır. Bu nedenle işyerinizde seksi değil kadın olmayı hatırlamalısınız. Yırtmacı abartılı bir etek, önü fazla dekolte bir bluz sizin bir eleman olarak değil ''fizik'' olarak rağbet görmenize yol açacaktır. Ne kadar başarılı olsanız da, zekanız görünüşünüzün arkasında kalacaktır. Bunu engellemek için etek ve pantolonlarınızda koyu renkleri ve klasik olanı tercih etmeniz en uygunu olacaktır. Çok abartılı kesimler amacını aşabilir. Biraz farklı olmak ve dikkat çekmek içinse üstünüze renkli bir gömlek giyebilirsiniz.

Klasikten giyim,candır can..!

Patronların ve yöneticilerin hem fikir olduğu bir nokta var. Klasiğin yerini hiçbir şeyin tutmadığı. Siz ''moda'' uğruna bir iş görüşmesine üzerinize bolero tipi bir hırka geçirip gidebilirsiniz ama onlar bunun fazlasıyla ''profesyonellik dışı'' olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, en azından önemli iş görüşmelerinde kullanılmak üzere dolabınızda etek-ceket veya pantolon-ceket takımlar bulundurmayı ihmal etmeyin.

Elbiselerden faydalanın

Ne giyeceğinizi bilmediğiniz sabahlarda tek parça giysiler hayat kurtarıcı olacaktır. Özellikle gömlek havasındaki önden düğmeli elbiseler hemen tüm işverenler ve müşteriler için ''güven veren'' giysiler. Hem aşırı ciddi değil hem de profesyonel. Öte yandan özellikle yaz aylarında askılı, ince elbiselerden kaçınmalısınız. Bu elbiseler sizi fazla ''rahat'' gösterecektir.
Hiç yorum yok: